SPECIÁL: Informace a rady pro seniory
Senioři by se měli co nejvíce chránit, držet se v bezpečí domova, zbytečně nevycházet, požádat o donesení nákupu, lékařům se neostýchat zavolat a nikam necestovat městskou hromadnou dopravou.

Vedení města apeluje na všechny občany města, aby chránili své zdraví a přispěli svým počínáním k ozdravení celé populace. Respektování nastavených opatření znamená nejen dodržování legislativy, ale i dodržování hygienických a morálních pravidel s uvědoměním si mezigeneračních, a pro starší populaci, možná i fatálních dopadů. I přes mnohá a opakovaná upozornění a stovky telefonátů, se na veřejnosti a ve zdravotnických zařízeních objevují naši starší spoluobčané. Téměř všichni jsme jistě zaznamenali, že zejména pro seniory může být jakýkoliv styk s infekční osobou a nemocí COVID-19 velmi nebezpečný až fatální. Jsou zkrátka ti nejzranitelnější z nás.

Senioři by se měli co nejvíce chránit, držet se v bezpečí domova, zbytečně nevycházet, požádat o donesení nákupu, lékařům se neostýchat zavolat a nikam necestovat městskou hromadnou dopravou.

Dovoz potravinových balíčků pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Město Rožnov pod Radhoštěm průběžně reaguje na nařízení vlády související s šířením nebezpečného viru COVID-19 a také zavádí řadu preventivních opatření a služeb. Mezi ně patří rovněž potravinové balíčky a dovoz hygienických potřeb pro občany nad 60 let s omezenou mobilitou, kterým nemůže zajistit nákupy potravin nikdo z blízkých. Občané mohou kontaktovat naše pracovníky na emailu pomocvnouzi@roznov.cz nebo telefonicky na čísle 739 505 827 v čase 8 - 16 hodin každý pracovní den. Rozvoz bude zajišťovat Charita Valašské Meziříčí následující den po objednávce.

Seznam balíčků je na webu: www.roznov.cz/balicky

Navrženy jsou dvě úrovně: typ A v hodnotě 80 korun s chlebem, máslem nebo sýrem, ovocem a zeleninou. Druhý typ B v hodnotě 150 korun bude obsahovat konzervu s masem či tuňákem, trvanlivou přílohu (rýže či těstoviny), tvaroh nebo vejce a opět ovoce a zeleninu. „V obou variantách (typu A i B) budeme nabízet minimálně 2 varianty, aby senioři mohli volit, kdyby náhodou nějakou z potravin nejedli či měli na ní intoleranci. Případně mohu balíčky střídat pro vyšší pestrost stravy,“ upřesňuje místostarosta Jan Kučera. Balíčky lze objednat na kontaktním pracovišti. „Všechny potravinové balíčky budou hygienicky zabalené. Snažíme se tím snížit kontakt se seniory na minimum. I objednávat si balíčky budou senioři telefonicky, SMS zprávou nebo e-mailem,“ dodala místostarostka města Kristýna Kosová.

balicky

Při objednávce je potřeba uvést: vybraný typ balíčku, jméno a příjmení, adresu, kam balíček doručit, rok narození, v případě objednávky e-mailem i telefonní kontakt. Objednávky balíčků budou městem evidovány u každého seniora a úhrada proběhne po ukončení nouzového stavu složenkou nebo převodem z účtu. Cílem je v těchto dnech minimalizovat kontakt seniorů s jinými lidmi – třeba i kvůli placení.

Tak, jako jsme se již napříč generacemi naučili preventivně pečovat o své osobní bezpečí, nenechat se napálit a nestát se obětmi trestných činů, pojďme si i teď jít navzájem příkladem a počínejme si tak, abychom přispěli k zamezení šíření nákazy. Školáci, nescházejte se v parcích ve skupinkách, nepořádejte párty, jděte příkladem svým prarodičům dodržováním bezpečnostních opatření. Babičky, dědečky, tetičky i strýčky přesvědčte svým chováním k tomu, že ani oni nebudou podceňovat doporučení související s aktuální zdravotní hrozbou.

Krizová linka pro všechny

V souvislosti s nouzovým stavem zprovoznilo město Rožnov pod Radhoštěm novou krizovou informační linku pro občany na čísle 730 867 816 a 730 867 815. Linka bude v provozu každý den od 8 do 16 hodin. Tato linka slouží především k lepší informovanosti o opatřeních, která byla ve městě přijata. Pomoc tam najdou hlavně starší lidé, jak se orientovat v nové, nenadálé situaci, která momentálně nastala. Občané se zde můžou dozvědět o případné pomoci nebo sami pomoc nabídnout.