Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Základní informace

Rožnov pod Radhoštěm – srdce Valašska, je moderní turistické, kulturní a průmyslové město. Náleží do Zlínského kraje, okresu Vsetín a počet obyvatel v současné době činí cca 17 000. Krása Rožnova pod Radhoštěm láká každý rok tisíce turistů z celého světa, kteří se zde vždycky rádi vracejí. Asi největším lákadlem je Valašské muzeum v přírodě (Skanzen Rožnov pod Radhoštěm), které je nejstarším a největším svého druhu ve střední Evropě. V okolí Rožnova pod Radhoštěm je mnoho krásných míst k vidění, např. Pustevny, nebo Radhošť. Poloha města je ideální pro rekreaci, sport a turistiku.

Historie města

Město Rožnov pod Radhoštěm bylo založeno v polovině 13. století, mezi lety 1246 – 1267, olomouckým biskupem Brunem ze Schaumburku. Právě z roku 1267 existuje první zmínka o městě. Bruno ze Schaumburku tehdy před odjezdem na křižáckou výpravu uvedl město v seznamu svého majetku. Latinsky sepsaná poslední vůle tohoto biskupa ze dne 28. listopadu 1267 dokladuje založení města, v níž je následující oddíl: „Na třetí však straně (ve přičině hranic panství Hukvalského jím koupeného) Rožnov a Hrachovec (Rosenowe et Grabowe), které jsou mino starý okršlek církve naší, avšak osady od nás založené“.

Město bylo původně celé dřevěné a bylo založeno při Brunových kolonizačních snahách prý doslova "na zelené louce". Není ale vyloučena možnost, že již před rokem 1267 na území dnešního Rožnova žili osadníci a biskup osadu jen rozšířil nebo právně uspořádal. Ale na mapě ze 13. století ještě Rožnov poznačen není, byl jen menší osadou. Nedaleko založené osady se zdvihal nad řekou Bečvou homolovitý vrch sopečného původu, pojmenovaný jako Hradisko a na něm byl postaven stejnojmenný hrad. Zda tento hrad na kopci Hradisku vystavěl biskup Bruno či až jeho nástupce v majetku, není známo, ale již roku 1310 tam stál a slul hrad nad Rožnovem. A právě zřícenina gotického hradu připomíná středověkou historii města. Původně strážní hrádek stál na kopci Hradisko nad městem od 13. století.

V průběhu let se v Rožnově vystřídalo několik šlechtických rodů. Roku 1548 získali panství Žerotínové a udrželi si ho až do 19. století.

Lázeňský Rožnov
tic

Turistické informační centrum

TIC nabízí turistům i občanům města informace o pamětihodnostech města a okolí, informace o kulturních, společenských a sportovních akcích, informace o vlakových a autobusových spojeních, informace o službách ve městě, o ubytování a stravování ve městě a okolí, prodej map, turistických známek, vizitek, magnetek, pohlednic a dalších suvenýrů z Valašska, výrobky sociálně-terapeutických dílen Domova Kamarád, prodej knih z edice Rožnovské malé tisky, vybrané turistické mapy a propagační materiály zdarma, internet, kopírování černobílé - do formátu A4 , tisk černobílý a skenování, wi-fi připojení, prodej vstupenek v síti TICKETPRO, TICKET ART, TICKETSTREAM a vstupenek na akce T klubu - kulturní agentury, úschovna zavazadel, půjčovna kol v sezóně.

Kontaktní informace

Masarykovo náměstí 131
756 61 Rožnov pod Radhoštěm

tel.: 571 652 444, 571 661 188
email: ic@roznov.cz