Rožnov pod Radhoštěm je Cykloměsto roku 2019
V soutěži o nejpřátelštější město k cyklistům roku 2019 vyhrálo na Vsetínsku město Rožnov pod Radhoštěm. O vítězství rozhodovali účastníci výzvy s názvem Do práce na kole a také bylo rozhodnuto na zákaldě analýzy.

Do výzvy s názvem Do práce na kole bylo zapojeno více než 20 tisíc jednotlivců, 2737 firem a 45 pořadatelských měst. Analýza zahrnovala dotazník, obsahující 37 otázek týkající se podmínek pro jízdu na kole, pocit bezpečí nebo například zda se po celý rok udržují cyklostezky, zda jezdí na kole všechny věkové kategorie, zda jsou pro cyklisty vhodně nastaveny semafory nebo jestli je jízda na kole v daném městě radost atd.

Nejen počet jednotlivců zapojených do výzvy ale i počet firem a pořadatelských měst roste.

Cíl: zapojit se!

Cílem ocenění je vyhecovat česká města k co nejaktivnějšímu zapojení do výzvy Do práce na kole a také přinášet další inspiraci, ať už úspěšným, tak i méně úspěšným městům. Podle vývoje počtu účastníků květnové výzvy je vidět, že zájem o udržitelnou dopravu roste a tak se hlubší spolupráce s jednotlivými městy jedině nabízí.

Zástupci vítězného Rožnova pod Radhoštěm, druhých Otrokovic, třetího Zlína a čtvrtých Pardubic se za odměnu spolu s několika novináři podívají do světové mekky cyklistiky, do dánské Kodaně a také Aarhusu. V Dánsku pak mohou členové výpravy načerpat novou inspiraci a ověřené know-how pro další rozvoj udržitelné mobility v jejich městě.