Onsemi a 40 miliard pro Rožnov. Jsme na to připraveni?
Americký výrobce čipů Onsemi zvažuje v Rožnově pod Radhoštěm gigantickou investici 40 miliard! Jednalo by se tak o jednu z největších a nejvýznamějších investic v Česku. Co by ale investice ve skutečnosti pro Rožnov(áky) znamenala?

Především 1000 nových pracovních míst, nárust počtu obyvatel a s tím spojený celkový rozvoj města. Města, čím dál více se vzdalujícího od lázeňské tradice. Otázka této investice však dělí rožnováky na dva tábory. Na straně jedné jsou to přínosy v rozšíření pracovních míst a přínosy pro městskou kasu. Na straně druhé jsou zde možné obavy ohledně kapacit bydlení, škol, problematika parkování nebo vliv nové továrny na kvalitu života a zdraví v okolí, například ve vztahu k blízkým Koryčanským pasekám nebo sídlišti 1.máje.

Ať se na to ale podíváme z jakéhokoli pohledu, pro Rožnov by investice určitě znamenala významný krok v modernizaci a celkovému rozvoji města.

Onsemi, specialista na výrobu čipů a návrh integrovaných obvodů má v Česku okolo 2200 zaměstnanců a hlavním centrem společnosti je právě Rožnov pod Radhoštěm v areálu bývalé Tesly. Mateřská společnost má hlavní sídlo ve Scottsdale v Arizoně.

Budova Onsemi ve výstavbě (areál bývalé Tesly)

onsemi-vystavba

Podle veřejně dostupných informací by mělo být o investici rozhodnuto nejpozději do konce listopadu 2023, nová výroba by se tak mohla spustit do dvou let. Držme si klobouky!